Om jobbetDu kommer att köra Mejeriprodukter med bil och släp. Ditt jobb kommer att bestå av att köra leveranser till butiker dagtid. Ekipaget står parkerat i Västerås och det är även där upplastningen sker. Du lastar med eltruck, palldragare och drar på en del burar för hand.
Ditt teamDu kommer att jobba med trevliga och erfarna kollegor som har många års erfarenhet i branschen.
Dessutom har din chef hos oss över 20 års branscherfarenhet inom transport.
Vi ser till att våra chaufförer som är ute och jobbar får det de behöver i form av rätt arbetskläder, information, tillräcklig vila, relevanta utbildningar mm.
ArbetstiderCa 06:00 - 15:00 Måndag - fredag
Krav MeriterandeDu har yrkesvana av att backa med påkopplat släp och kan utföra enklare reparationer på fordonet
- Truckkort
- Digitalt förarkort
- ADR
- Vana av handdatorer och kylaggregat
TillsättningVi skriver anställningsavtal omgående/ löpande men start-datumet är i Maj.
Om du tycker att detta låter intressant, tveka inte att registrera dig. Du kommer då att få svara på några korta frågor och ladda upp ett cv till oss.
Om Jobzone VästeråsJobzones lokala kontor i Västerås drivs av personer från transportbranschen vilket skapar en god dynamik mellan chaufförerna och ledningen.
Självklart har vi kollektivavtal och försäkringar så att du kan känna dig trygg i en anställning hos oss.