

Testare till iSEC i Umeå!
Är du en erfaren testare med ett öga för detaljer och som vill göra det lilla extra? Kanske har du till och med ett intresse för finans och fonder? Då kan det här vara någonting för dig! Vi hjälper nu iSEC att hitta deras nästa testare till deras familjära team i Umeå. Sök redan idag, urval sker löpande!
Arbetsuppgifter
Du kommer ingå i ett team bestående av 8 personer, där det finns möjlighet att kombinera kontorsjobb med hemarbete. I rollen som testare kommer du att arbeta i iSECs egenutvecklade och affärskritiska system som hanterar deras kunders kapitalförvaltning. Som testare kommer dina primära arbetsuppgifter vara att utforma testprocessen och aktivt följa med i dess utvecklingsprocess. Utöver detta kommer du även ansvara för testmiljöer samt kontinuerliga funktionstester av systemet i form av både reggresionstester och implementation av testverktyg eller andra metoder.
På kontoret går laget före jaget och kompetensöverföring mellan er kollegor är en viktig del av arbetet!
Kvalifikationer
- Har en examen från högskola/universitet inom exempelvis datavetenskap, systemutveckling eller motsvarande
- Har flerårig erfarenhet av att arbeta som mjukvarutestare
- Har erfarenhet av att arbeta i ett agilt team
- Du har ett stort intresse för system
Det är meriterande om du har erfarenhet av finansbranschen.
Vi söker dig som är- Kvalitetsmedveten
- Samarbetsinriktad
- Självgående
- Strukturerad
- Start: Enligt överenskommelse
- Omfattning: Heltid, tillsvidare
- Placering: Umeå
Rekryteringsprocessen hanteras av Academic Work och kundens önskemål är att alla frågor rörande tjänsten hanteras av Academic Work. Vi går igenom urvalet löpande och annonsen kan stängas ner innan tjänsten är tillsatt om vi gått över till urvals- och intervjufasen.
Som ett steg i rekryteringsprocessen kommer du att genomföra digitala tester, ett personlighets- och ett problemlösningstest. Anledningen till att vi har detta bedömningssteg i våra rekryteringsprocesser är för att vi vill fokusera på din potential för tjänsten lika mycket som din bakgrund som står med i din ansökan.