

NOC-tekniker till Mediabolaget Schibsted!
Vill du arbeta mycket i Linux och har ett extra intresse för att hantera stora incidenter? Har du tidigare erfarenhet eller ett intresse för området? Schibsted Media Group söker nu sin nästa NOC-tekniker.
Kvalifikationer
- Har kunskaper inom Linux, helst Linux server
- Eftergymnasial utbildning inom IT eller motsvarande erfarenheter
- Goda kunskaper inom Mac OS, smartphones, nätverk och PC
- Gärna erfarenhet eller har insikt i Major Incident-processer
- Förståelse för AD/kontohantering, VMware, server- eller containerdrift i molnet
- Ett plus med kunskap inom programmering
- Mycket god kunskap i svenska och engelska i både tal och skrift
Vi söker dig som trivs i att arbeta brett inom IT och har viljan att lära dig nya saker. Då du vid incidenter kommer att leda den operativa IT-krishanteringen för en global koncern ser vi att du är självgående och ansvarstagande. Rollen innebär mycket kundkontakt vilket gör att vi ser att du är serviceinriktad och har lätt för att förstå kundens behov ur ett helhetsperspektiv. Vidare ser vi att du är lösningsorienterad, har en god problemlösningsförmåga och tar initiativ till förbättring av processer.
För att lyckas i rollen har du följande personliga egenskaper:
- Serviceinriktad
- Självgående
- Problemlösande
Rekryteringsprocessen hanteras av Academic Work och kundens önskemål är att alla frågor rörande tjänsten riktas till Academic Work
Vi tillämpar löpande urval och annonsen kan tas ned innan sista ansökningsdag om vi har gått vidare till urvals- och intervjufasen. Rekryteringsprocessen omfattar två test: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att matcha rätt talang med rätt position samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.