Hoppa till innehåll

Cyber Security Consultant till mnemonic

mnemonic brinner för den individuella utvecklingen och erbjuder en långsiktig och trygg anställning på ett bolag i en minst sagt aktuell bransch. Vi söker dig med stark teknisk kompetens och nyfikenhet att djupdyka i Security Operations, Digital Forensics och Threat Intelligence. Välkommen in med din ansökan!



Om tjänsten

mnemonic är ett internationellt företag som erbjuder ett brett utbud av IT- och informationssäkerhetstjänster. mnemonic svarar på regionens allvarligaste cyberattacker och arbetar sida vid sida med många av Europas viktigaste organisationer i syfte att skydda och förebygga nutida och framtida cyberattacker.

mnemonic som koncern består i dagsläget av mer än 350 säkerhetsexperter där majoriteten arbetar i motsvarande roller som tekniska konsulter. På kontoret i Kista sitter dina framtida 25 kollegor, bolagets VD, säljare och din närmsta chef.

Du erbjuds:

  • Att bli en del av ett företag som satsar på den individuella utvecklingen, där din karriärresa styrs efter vad du tycker är spännande
  • Återkommande placering på Great Place to Work som en av Norges och Europas främsta arbetsplatser
  • Möjlighet till tjänstebil


Arbetsuppgifter
  • Arbeta med Mnemonics Threat Hunting-program, där du som konsult har en betydande roll i leveranser mot kund
  • Analysera hot och data från tusentals incidenter identifierade av Mnemonic
  • Efter behov utföra kontinuerliga förbättringsaktiviteter av processer, procedurer, metoder och verktyg
  • Utreda incidenter och säkerhetshändelser hos dina kunder


Kvalifikationer

För att bli framgångsrik i denna roll behöver du vara självgående med djupgående teknisk kunskap och nyfikenhet att djupdyka i Security Operations, Digital Forensics och Threat Intelligence. Utöver detta söker vi dig som:

  • Har en universitetsutbildning inom IT och/eller säkerhet samt har relevant erfarenhet på heltid efter dina studier
  • Tidigare arbetat i Microsoft med Azure
  • Har erfarenhet av Microsoft Defender
  • Talar och skriver obehindrat på både svenska och engelska, detta då du kommer att använda båda språken i ditt dagliga arbete

Vi ser det som meriterande om du har arbetat med Logg/SIEM och/eller med Nätverk / CCNA / CCNP.

För att lyckas i rollen har du följande personliga egenskaper:

  • Strukturerad
  • Noggrann
  • Initiativtagande
  • Serviceinriktad
Vår rekryteringsprocess

Denna rekryteringsprocess hanteras av Academic Work och vår kunds önskemål är att alla frågor rörande tjänsten skickas till Academic Work.

Vi tillämpar löpande urval och annonsen kan därmed komma att tas ned innan sista ansökningsdag om det är så att vi har gått vidare till urvals- och intervjufas. Rekryteringsprocessen innehåller två urvalstest: ett personlighetstest och ett test i kognitiv förmåga. Testerna är ett verktyg för att kunna hitta den kandidat med högst potential för tjänsten samt främja jämlikhet, mångfald och en rättvis rekryteringsprocess.

Academic Work logotyp
Sök jobbet
Sista ansökningsdag
08 jan. 2024 (40 dagar kvar)
Yrkesroll
Typ av anställning

Om arbetsgivaren

Vi är ett bemannings- och rekryteringsföretag för studenter och akademiker i början av karriären, young professionals. Vi startade som tre studenter som levde vår egen affärsidé. Men snart ledde kraften affärsidén bort från pannrummet mot stadig expansion. Nu är vi en internationell verksamhet där young professionals påbörjar sina karriärer, varje dag. Sedan starten har vi hjälpt över hundratusen till jobb och vi hoppas på att hjälpa många, många fler. Just nu har vi över 1000 lediga jobb över hela Sverige, extrajobb för dig som fortfarande studerar och heltidsjobb för dig som är i början eller i mitten av din karriär. Gemensamt för de företag vi jobbar med är att de, precis som vi, tror på young professionals. Vill du veta mer om oss? Läs mer på www.academicwork.se
http://www.academicwork.se

Fler jobb från samma arbetsgivare

Liknande Jobb

Solna
Organisation & ledning
Företagslogga
Stockholms stad
Data & IT
Företagslogga