För kunds räkning söker vi på Vindex nu en lönekonsult för ett interimsuppdrag. Uppdraget startar omgående och pågår i 3-7 månader. I rollen kommer du arbeta med hela lönekedjan självständigt.
Placering: Stockholm
Huvudsakliga arbetsuppgifter för rollen som Senior lönekonsult till känt bolagFör det här uppdraget söker vi en riktig ”doer” som kan arbeta strategiskt och effektivt. Du är trygg i dina lönekunskaper och arbetar proaktivt vad gäller effektivisering av processer och rutiner. Dessutom är du en öppen och positiv person med stark laganda.
Kvalifikationer för rollen som Senior lönekonsult till känt bolagVid intresse, skicka gärna ditt CV i word-format till oss på Vindex och ange ref MTLÖN1747. Tveka inte att kontakta ansvarig rekryterare Melina Nilsson vid fler frågor kring rollen.
Vad vi erbjuderUnder din anställning som konsult hos Vindex får du alltid fast månadslön och omfattas av både olycksfallsförsäkring och livförsäkring.
Som en del av processen för varje roll utförs en bakgrundskontroll på de aktuella slutkandidaterna som då kommer att informeras i förväg. Professionella underkonsulter fakturerar via eget bolag.
Rekryteringsbolag lönekonsultVarje vecka rekryteras lönekonsulter av Vindex i Stockholm. Vi är en rekryteringsbyrå som arbetar med interimslösningar och rekrytering nischat endast mot ekonomiavdelningen. Vi är specialister på tillsättningar av konsulter och kandidater inom ekonomifunktionen. Detta innebär att vi tillsätter CFO:er, ekonomichefer, controllerchefer, Business Controllers, redovisningschefer, koncernredovisningsekonomer, redovisningsekonomer samt lönespecialister. Är du intresserad av fler uppdrag/tjänster som redovisningsekonom? Kika gärna under fliken Lediga uppdrag och jobb.
Område | Stockholms stad |
Yrkesroll | HR & Personal, Löner & Förmåner |
Typ av anställning | Heltid |
Hemsida | http://www.vindex.se |
Sista ansökningsdag | 5 juli 2022 (45 dagar kvar) |