På Cygate får du chansen att hela tiden utvecklas och arbeta med kollegor som är bland de bättre i Sverige på sina respektive områden. Med hjärtan som bankar lika hårt för människor som för teknik förser vi våra kunder med säker IT-infrastruktur och smarta digitaliseringsresor. Men det handlar inte bara om vad vi gör, utan minst lika mycket om hur vi gör det: Vi vill göra det enkelt och roligt att vara människa i teknikens värld. Vi kallar det för Leading With Competence.
Jag heter Marko Holappa och jag är Chief Digital Officer på Cygate och nu söker jag dig som vill vara med på vår digitaliseringsresa. Har du, liksom jag en passion för människa, teknik och verksamhet, och vill jobba i gränslandet där de tre möts, tror jag att du kommer att trivas och utvecklas i rollen som Solution Architect hos oss.
Din nästa möjlighet
Som Solution Architect vägleder du verksamheten i digitaliseringsfrågor och utvecklar våra system som är viktiga hörnstenar i hanteringen av kundordrar. Användarna är både våra externa kunder samt våra egna säljare. Tillsammans med utvecklare, arkitekter och produktägare säkerställer du att vi möter verksamhetens behov och krav på flexibilitet, förvaltningsbarhet och skalbarhet.
Vi tror att du intresserar dig lite extra för:
Exempel på det du kommer att göra:
CDO Office
Vi är en del i Cygates operativa organisation och ansvarar för våra viktigaste IT-system och deras applikationsförvaltning och vidareutveckling. Vi arbetar nära våra användare inom Cygate och Telia och är en viktig pusselbit för att Cygate ska kunna utvecklas och vara relevanta både internt och för våra kunder.
Vem är du?
Du är nyfiken för verksamhetens behov och ifrågasätter gärna vedertagna sanningar. På så vis guidar du andra genom digitaliseringen och med hjälp av din förståelse för modern teknik tar du fram lösningar som möter verksamhetens behov.
Din personlighet:
Home of Experts
Sedan 1978 är vi nördigast i IT-branschen och med nätverk och säkerhet i vårt DNA kan vi uppmuntra våra kunder att utforska möjligheterna med digitalisering och molntjänster på ett tryggt sätt. Sedan 2006 är vi också en del av Telia Company och det ger oss en stabil grund att stå på. Vi tar med oss kompetens och glädje till alla möten, för vi vet att idéerna som bidrar till de mest hållbara lösningarna hittar oss när vi känner oss trygga och har roligt tillsammans. Vi är generösa och inkluderande i relation till varandra och vi ser mångfald som en möjlighet.
Intresserad?
Sök tjänsten! Vi lovar att du kommer att börja en spännande resa hos oss samtidigt som du har mycket roligt på vägen.
Om du har några frågor gällande den här specifika tjänsten så får du gärna kontakta Marko Holappa på marko.holappa@cygate.se eller på LinkedIn.
Välkommen till Cygate - Home of Experts