Att få arbeta sida vid sida med medarbetare av den kalibern som finns på Nethouse är något jag värdesätter högt. Så lyder ett citat från en av medarbetarna på företaget. I nybyggda och fräscha lokaler vid södra infarten i Örebro väntar 90 personer på att bli dina nya kollegor! Här blir du en del av ett erfaret och familjärt team där man gärna tar en gemensam lunch eller spelkväll.
Information om uppdragetGenom rätt kunskap, med ett stort engagemang och en hög kvalité är Nethouse företaget som utvecklar affärer och verksamheter med hjälp av smart teknik. Engagemang, kompetens, lönsamhet och ödmjukhet är Nethouses kärnvärden. Man tar hand om och har stor respekt för varandra och stämningen beskrivs som öppen med goda möjligheter att utvecklas både personligt och kompetensmässigt.
Då Nethouse nu gör en storsatsning på att bli fler kommer du att bli direktanställd av företaget.
Som Nethousare får du:- En arbetsmiljö där du utvecklas både personligt och kompetensmässigt
- Ett omväxlande, roligt och tryggt jobb där vi strävar efter balans i livet
- Ett flexibelt och självständigt arbete med stor frihet att forma din egen vardag
- En prestigelös och öppen arbetsplats med hög trivsel där vi delar med oss av våra kunskaper och har nära till både skratt och beslut
Arbetsuppgifter
Som drifttekniker kommer du mestadels att arbeta inhouse i en bred teknisk roll i Microsoftmiljö. Du får även möjligheten att stundtals arbeta med Nethouse kunder på deras spännande arbetsplatser. Dina arbetsuppgifter kommer bland annat innefatta:
- Kundanpassad ärendehantering
- Projekt där du får agera rådgivare och teknisk konsult
- Felsökning i Active Directory
- Sätta upp servrar, konfigurering, patchning samt uppgradera IT-miljöer
Vi söker dig som
- Har relevant eftergymnasial utbildning, exempelvis inom nätverk och virtualisering eller liknande, alternativt arbetslivserfarenhet där du tillhandahållit dig goda kunskaper inom Windows server, Active Directory och Office 365
- Har goda kunskaper i svenska och engelska både i tal och skrift då kommunikation med kunder och kollegor sker på båda språken
- Har något års arbetslivserfarenhet inom en bred teknisk roll
Det är meriterande om du har kunskap av PowerShell eller VMware
Vi kommer att lägga stor vikt vid dina personliga egenskaper och framförallt ser vi att du som söker är:
- Självgående
- Orädd
- Prestigelös
- Affärsmässig
Övrig information
Rekryteringsprocessen hanteras av Academic Work och kundens önskemål är att alla frågor rörande tjänsten hanteras av Academic Work.
Vi går igenom urvalet löpande och annonsen kan stängas ner innan tjänsten är tillsatt om vi gått över till urvals- och intervjufasen.