

SCADA-Programmerare till Granitor Systems
Har du ett erfarenhet av programmering av SCADA-system och ett genuint intresse för teknik? Vill du vara med och skapa lösningar inom projekt för komplexa väganläggningar? Nu finns möjligheten att bli en del av Granitor Systems som är en av Sveriges ledande leverantör av resurseffektiviserande system för energi, infra och industri. Sök tjänsten redan idag då vi tillämpar löpande urval!
Arbetsuppgifter
- Utveckla och ta i drift SCADA-kod av olika fabrikat, t.ex. WinCC OA, iFix och Citect
- Inslag av PLC programmering kan förekomma, t.ex TIA portal & GXworks3
- Arbeta på site i närområdet blandat med kontorsarbete
- Arbeta aktivt med förbättringsförslag och tillsammans med projektledare föreslå nya tekniska lösningar till kund
Kvalifikationer
- Har relevant universitets-, högskole- eller YH-examen alternativt annan utbildning och erfarenhet i närtid som vi sammantaget bedömer likvärdigt
- Har obehindrade kunskaper i svenska i såväl tal som skrift
- Har erfarenhet av systemutveckling/programmering av SCADA-system, t.ex. WinCC OA, iFix eller Citect
- Har goda erfarenheter av arbete i Microsoft Office-programmen. (Ex. mailhantering, hantera Word-mallar, fältkoder, etc.)
Det är meriterande om du har:
- Erfarenhet av PLC-system, t.ex. TIA Portal, GXworks 2 och/eller 3
- Erfarenhet av hantering av databaser, t.ex. SQL
- Fördjupade kunskaper i WinCC OA och/eller iFix
- Erfarenhet av att arbeta inom infrastruktur/väg
- Problemlösande
- Samarbetsinriktad
- Strukturerad
- Start: Omgående
- Omfattning: Heltid
- Placering: Mölndal, Göteborg
Rekryteringsprocessen hanteras av Academic Work och kundens önskemål är att alla frågor rörande tjänsten hanteras av Academic Work.
Vi går igenom urvalet löpande och annonsen kan stängas ner innan tjänsten är tillsatt om vi gått över till urvals- och intervjufasen.
Mer info
Område
Yrkesroll
Typ av anställning
Hemsida
Sista ansökningsdag
22 maj 2023 (54 dagar kvar)
Om arbetsgivaren
Vi är ett bemannings- och rekryteringsföretag för studenter och akademiker i början av karriären, young professionals. Vi startade som tre studenter som levde vår egen affärsidé. Men snart ledde kraften affärsidén bort från pannrummet mot stadig expansion. Nu är vi en internationell verksamhet där young professionals påbörjar sina karriärer, varje dag. Sedan starten har vi hjälpt över hundratusen till jobb och vi hoppas på att hjälpa många, många fler. Just nu har vi över 1000 lediga jobb över hela Sverige, extrajobb för dig som fortfarande studerar och heltidsjobb för dig som är i början eller i mitten av din karriär. Gemensamt för de företag vi jobbar med är att de, precis som vi, tror på young professionals. Vill du veta mer om oss? Läs mer på www.academicwork.se