Studerar du till Sjuksköterska? Är du erfaren Undersköterska? Hemsjukvården behöver dig!

Studerar du till Sjuksköterska? Är du erfaren Undersköterska? Hemsjukvården behöver dig!

Studerar du till sjuksköterska eller har du mångårig erfarenhet som undersköterska?

Då är detta sommarjobbet för dig!

Arbetsuppgifter

Välkommen till Hemsjukvården i Malmö Stad som består av åtta sektioner, Folkets park, Arenan, Kungsparken, Katrinetorp 1, Katrinetorp 2, Kalkbrottet, Bulltofta 1 och Bulltofta 2.

Vi söker nu undersköterskor inför sommaren. Vi är en sammanhållen hemsjukvård med engagerade chefer och medarbetare och vi erbjuder ett omväxlande arbete där du dagligen kommer ut i friska luften från och till patienternas hem.

Som undersköterska i hemsjukvården bistår du sjuksköterskor med medicinska insatser och administrativa arbetsuppgifter utifrån verksamhetens behov. Tjänsterna avser antingen dag-eller kvällstjänstgöring.

Kvalifikationer

Vi söker dig som är utbildad undersköterska och har flerårig erfarenhet av yrket, du har läst uppdragsutbildningen (avancerad usk 7.5 hp) eller har likvärdig utbildning som motsvarar denna.

Vi söker även dig som läser till sjuksköterska och just nu är inne på termin fem.

Har du tidigare erfarenhet av kommunal hemsjukvård så är detta ett stort plus.

Du uttrycker dig väl i både tal och skrift på svenska och har erfarenhet av att arbeta i IT-verktygen som är kopplade till det dagliga arbetet och erfarenhet av att dokumentera utförda insatser efter ordination från leg. personal.

För att trivas hos oss ska du uppskatta att arbeta med personcentrerad omvårdnad i nära samarbete med sjuksköterska. Du deltar aktivt i arbetet, har ett professionellt förhållningssätt, är lösningsfokuserad och tar ett stort eget ansvar. När förutsättningarna förändras har du förmåga att ställa om och anpassa dig efter dem. Vidare värdesätter du ett gott bemötande och samarbete med kollegor och andra parter som är involverade runt patient.

Som undersköterska inom hemsjukvården krävs det att du har B-körkort och kan cykla.

Löpande urval och intervjuer tillämpas under ansökningstiden.

Anställningens omfattning

Anställningsform: Sommarvikariat

Omfattning: Heltid

Tillträde enligt överenskommelse.

Ansökan

Ansök senast: 2020-05-30

Referensnummer: 20200007

Anställning

Antal annonserade arbetstillfällen: 8

Kontaktpersoner

Chantal Fournier Sektionschef Folketspark chantal.fournier@malmo.se
Maryam Noroozi Sektionschef Arenan maryam.noroozi@malmo.se
Diana Ivan Sektionschef Kungsparken diana.ivan@malmo.se
Lise-Lotte Nerman Sektionschef Katrinetorp 1 lise-lotte.nerman@malmo.se
Anna Herold Sektionschef Katrinetorp 2 anna.herold@malmo.se
Ylva Milstam Sektionschef Kalkbrottet ylva.milsam@malmo.se
Johanna Dahlgren Sektionschef Bulltofta 1 johanna.dahlgren@malmo.se
Åsa Stenberg Sektionschef Bulltofta 2 asa.stenberg@malmo.se

Fackliga företrädare

Jacqueline Mkada Vårdförbundet jacqueline.mkada@malmo.se
Ingalill Andersson Vårdförbundet ingalill.andersson@malmo.se
Evelina Nilsson Harvey Vårdförbundet evelina.nilsson@malmo.se

Om Hälsa-, Vård- och Omsorgsförvaltningen

Vi i hälsa-, vård- och omsorgsförvaltningen är med våra 5 200 medarbetare Malmö stads största förvaltning. Vi har det samlade ansvaret för Malmös hemtjänst, vårdboende, mötesplatser, hemsjukvård och rehabilitering. Tillsammans skapar vi en dynamisk och framtidssmart organisation. En organisation som kan möta dagens behov och framtidens utmaningar. Med engagemang, nyfikenhet och hjärta gör vi vardagen enklare för tiotusentals Malmöbor. Var med och bygg morgondagens vård och omsorg - Malmö behöver dig!
Mer info
Kontaktperson Samira Waychester
Telefon 0738-620931
Område Malmö stad
Yrkesroll Hälsa & Sjukvård
Typ av anställning Säsongsjobb, Tillsvidareanställd
Hemsida http://malmo.se
Sista ansökningsdag 30 maj 2020 (5 dagar kvar)