Marinen söker gruppbefäl, soldater och sjömän till Karlskrona, Haninge och Göteborg

Marinen söker gruppbefäl, soldater och sjömän till Karlskrona, Haninge och Göteborg

Marinen (Första ubåtsflottiljen, Tredje sjöstridsflottiljen, Fjärde sjöstridsflottiljen, Marinbasen och Sjöstridsskolan) söker gruppbefäl, sjömän och soldater för tidsbegränsad anställning till samtliga gss-befattningar.

Krav:
  • Svensk medborgare.
  • Godkänd militär grundutbildning (genomförd eller pågående).
Meriterande:

- Godkänd befattningsutbildning för sökt befattning (genomförd eller pågående). För dig som är under befattningsutbildning 2019 kan ett preliminärt muntligt anställningsbesked ges innan examen.

Sök tjänsten senast 200417. Bifoga CV, personligt brev och militära intyg om sådana finns. Läs mer om respektive förband och befattning genom att klicka på länkarna nedan. Sök genom "Ansök"-knappen längst ner på sidan.

Första ubåtsflottiljen

Tjänstgöringsort: Karlskrona.

Befattningar: Kock ubåt, kock sjö, sambandsoperatör ubåt, sambandsoperatör sjö, sonaroperatör ubåt, systemtekniker ubåt, stridsfartygsmotorman ubåt, spaningsoperatör marinen, signalmatros sjö, systemtekniker sjö, stridsfartygsmotorman sjö.

Mer information om befattningarna kan ges av: Amanda Liljeqvist, amanda.liljeqvist@mil.se, 070-979 26 82.

Facklig kontakt: Klas Sandberg (OFR/O) Kfl OF, klas.sandberg@mil.se, 073-365 50 07.

Tredje sjöstridsflottiljen

Tjänstgöringsort: Karlskrona.

Befattningar: Sonaroperatör minröj sjö, sonaroperatör ubåtsjakt sjö, sjöstrid telekrig (taktisk signalspaningsoperatör), vapentekniker sjö, systemtekniker sjö, stridsfartygsmotorman sjö, kock sjö, signalmatros sjö, sambandsoperatör sjö, röjdykare.

Mer information om befattningarna kan ges av: Elsa Söderbäck, elsa.soderback@mil.se, 073-033 96 09.

Facklig kontakt: Mats Thuresson, Officersförbundet, mats.thuresson@mil.se, 070-982 87 11.

Fjärde sjöstridsflottiljen

Tjänstgöringsort: Haninge (Stockholm, Berga) och Skredsvik

Befattningar: Sonaroperatör minröj sjö, sonaroperatör ubåtsjakt sjö, sjöstrid telekrig (taktisk signalspaningsoperatör), vapentekniker sjö, systemtekniker sjö, stridsfartygsmotorman sjö, kock sjö, signalmatros sjö, sambandsoperatör sjö, röjdykare.

Mer information om befattningarna kan ges av: Martin Engdahl, martin.engdahl@mil.se, 070-925 08 09..

Facklig kontakt: Mikael Pihl, Officersförbundet, mikael.pihl@mil.se, 070-876 49 57.

Marinbasen

Tjänstgöringsort: Karlskrona, Haninge (Stockholm, Muskö) och Göteborg.

Befattningar: Basskyddssoldat MarinB, sambandsoperatör MarinB, spaningsoperatör MarinB, sjöövervakningsoperatör MarinB, kock MarinB, stridsbåtförare, stridsfartygsmotorman sjö, logistiksoldat MarinB, mekaniker mekanik.

Mer information om befattningarna kan ges av: Ewa Remskog, ewa.remskog@mil.se, 070-634 13 97.

Facklig kontakt: Mikael Danielsson, Officersförbundet, mikael.danielsson@mil.se, 070-872 67 58.

Sjöstridsskolan

Tjänstgöringsort: Karlskrona

Befattningar: Kock Sjö

Mer information om befattningarna kan ges av: Mikael Johansson, mikael.e.johansson@mil.se, 070-993 20 91.

Facklig kontakt: Mikael Vinde Officersförbundet, mikael.vinde@mil.se, 076-634 75 22

Information om Försvarsmakten och det rekryterande förbandet:

Sjöstridsskolan, SSS, utbildar officerare, specialistofficerare, sjömän och soldater på alla nivåer. SSS bedriver även studier, försök och ledningsträning av fartygsbesättningar samt taktik- och teknikutveckling inom det marina området. SSS har också ett ansvar för Dyk- och navalmedicin i Försvarsmakten. SSS är huvudsakligen baserad i Karlskrona i Blekinge men har även en enhet på Berga utanför Stockholm som är specialiserad på amfibiestrid.

Varje dag och varje timme gör våra medarbetare insatser som påverkar andra människors liv, både i stort och smått, och både på hemmaplan och runt om i världen.

I Försvarsmakten finns en stark värdegrund som bygger på öppenhet, resultat och ansvar. Professionell utveckling och personlig hälsa värdesätts och uppmuntras. Det finns goda förutsättningar för intern karriärrörlighet, friskvård samt bra balans mellan arbete och privatliv.

En anställning hos oss innebär placering i säkerhetsklass. Vanligtvis krävs svenskt medborgarskap.
Säkerhetsprövning med registerkontroll kommer att genomföras före anställning enligt 3 kap i säkerhetsskyddslagen. Med anställning följer en skyldighet att krigsplaceras. I anställningen ingår även en skyldighet att tjänstgöra utomlands. Innebörden av detta varierar beroende på typ av befattning.

Samtal från externa rekryteringsföretag och säljare undanbedes.
Mer info
Område Karlskrona
Yrkesroll Säkerhet & Skydd, Offentlig Förvaltning
Typ av anställning Heltid
Hemsida http://www.forsvarsmakten.se/sv/
Sista ansökningsdag 17 apr 2020 (57 dagar kvar)